Pohyb na čerstvém vzduchu přináší nesmírné množství benefitů, o kterých jste jistě již nesčetněkrát četli i slyšeli. Ovšem jako rodiče nejvíce oceníte, když se vaše děti příjemně unaví a večer bez odmlouvání spokojeně usnou.
Hry pro děti v přírodě mají tu výhodu, že se s ročním obdobím stále mění. V zimě se ale rozhodně nenechte odradit krátícími se dny, a vyrazte ven i za šera. Se svítilnami dostane okolní svět úplně jinou a mnohem dobrodružnější atmosféru. A pokud by se přece jen venku udělalo ošklivě, vyzkoušejte některou z našich her pro děti na doma, které jsme vám představili v minulém článku.
1. Země, stop!
Tato hra představuje skvělou příležitost, jak děti zabavit venku na delší dobu. Začíná tím, že si hráči určí každý svůj domeček – tím může být například kruh poskládaný z kamínků nebo klacíků, pařez, schod nebo třeba kus oblečení položený na trávě. Pak si děti vylosují lovce, který si stoupne doprostřed vymezeného prostoru se zavázanýma očima. Když hra začne, obyvatelé domečků se co možná nejtišeji přesouvají z místa na místo. Lovec se snaží po sluchu ulovit svou kořist. Má však tu výhodu, že kdykoliv zaslechne kroky na zemi, může zakřičet: „Země, stop!“, a kdo je v tu chvíli mimo domeček, lovce střídá.
2. Skákání gumy
Skákání gumy je velice oblíbená pohybová hra, která vás vrátí do dětských let, kdy jste ji hráli se svými kamarády na sídlišti. Tím hlavním, co budete potřebovat, je dostatečně dlouhá a pružná guma. Sehnat ji můžete v každé galanterii. Volte pevnější prádlovou, ideální délka je 5 metrů. Guma se nejčastěji skáče při 3 a více dětech, ovšem stačí i 2, pokud máte na zahradě strom, okolo kterého jde guma provléknout. Přes gumu se dá skákat několik sestav, od „základek“ po složitější.
3. Olympiáda!
I k této hře využijete prádlovou gumu. Minimální počet dětí jsou tři. Dvě drží gumu, ruce mají zhruba metr od sebe, guma je natažená. Některé z dětí gumu z jedné ruky pustí, chytí ji mezi rukama kamaráda a natáhne k sobě. Vznikne tak tvar cikcak. Nyní děti odříkávají: „Olympiáda je hra!“ Při posledním slově libovolně natáhnou a nakloní ruce a šlápnou na gumu. Vytvoří tím prolézací prostor, kterým se ostatní hráči musí bez dotyku gumy protáhnout. Kdo se dotkne, střídá hráče držícího gumu.
4. Věže z kamínků
Věž z kamínků je ideální hra pro děti v přírodě. Na realizaci kamenných staveb totiž budou děti potřebovat hodně materiálu. Případně si na zahradu z procházky přineste několik kamínků, nejlépe oblázků. Až se pěkně nashromáždí, zkuste spolu s dětmi postavit věž a soutěžit, kdo postaví větší, aniž by mu spadla. Odvážní mohou zkusit vytvořit i samonosný oblouk.
5. Poznávačka
Do pytlíčku, čepice či šály sbírejte během procházky nejrůznější přírodní materiály. Může to být kamínek, šiška, oříšek, kousek větvičky s jehličím, bukvice a mnoho dalšího. Děti pak poslepu hádají, co jim dáváte do dlaně. Vyhrává ten, kdo pohmatem pozná nejvíce předmětů.
6. Molekuly
Tato hra je vhodná pro větší skupinku dětí, které se volně pohybují po prostoru. Vy z ničeho nic náhle vykřiknete nějaké číslo od 2 do 8 a děti mají za úkol utvořit skupinky o daném počtu. Kdo z nich se nestihne zařadit do skupinky, vypadává.
7. Veverky
Veverky jsou hrou ideální do lesa. Děti se rozdělí do 2 a více družstev ideálně po 4 hráčích. Určete si startovní a cílový strom. Hráči se cestou od startu do cíle musejí stále držet za ruce a krajní děti vždy i stromu. Rozpojí-li se členové družstva, nebo se nebudou-li se dotýkat alespoň jednoho kmene, prohrávají.
8. Cukr, káva, limonáda
Evergreen mezi venkovními hrami. Již po desítky let baví děti i dospělé. Vy jako rodič se postavíte zády k dětem a odříkáváte: „Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum“. Mezi tím se k vám děti snaží doběhnout. Ve chvíli, kdy ale formuli odříkáte, rychle se otočíte a děti musí zaujmout pozici sochy. Nesmí se ani trochu pohnout. Koho uvidíte se hýbnout, ten se musí vrátit o pár kroků dál. Skvělé na tom je také to, že děti můžete rozesmívat nebo je třeba polechtat. Jako sochy by se neměly ani trochu pohnout a reagovat na vaše vtipné úšklebky.
9. Zvířátka
Pohybová hra na zvířátka se bude hodit pro zabavení dětí na dlouhých procházkách. Stačí, když při procházce vymyslíte nějaké zvíře a děti se ho budou snažit pohybem a zvukem napodobit. Například když řeknete: „Žába“, děti by měly hopkat jako žabky a k tomu kvákat.
Inspirovali jsme vás, jak děti zabavit venku? Tak článek sdílejte. Děkujeme.