Domácí pěstování hlívy ústřičné ze substrátu nebo na pařezu

Na pultech supermarketů stabilně lze objevit jen dva druhy hub. Žampiony a hlívu ústřičnou. Právě hlívu jistě znáte jako chutnou alternativu hovězích drštěk. Víte ale o ní, že je doslova zázrakem pro naši imunitu? Tak proč si ji doma nezkusit vypěstovat. Možná vás překvapí, jak je to snadné!

Vliv hlívy ústřičné na naše zdraví

Hlíva ústřičná obsahuje velké množství betaglukanů, což jsou komplexní polysacharidy, které podporují imunitní buňky zvané makrofágy v boji proti bakteriálním a virovým onemocněním. Betaglukany mají opravdu širokou škálu schopností. Pomáhají například při vyčerpání organismu způsobeném, ať již nemocí či stresem, anebo chemoterapií a ozařováním. Je ale potřeba si uvědomit, že jejich síla závisí na čistotě pěstování hlívy ústřičné. Proto je ideální si ji vypěstovat doma a vyrobit si z ní například léčivou tinkturu.

hlíva ústřičná roste na pařezu
Hlíva ústřičná má široké léčivé použití

Základní recept na dětský sirup s hlívou

Pro malé děti můžete vyrobit sirup na podporu imunity. Základem je jiný sirup nejlépe vlastní výroby. Může to být sirup jitrocelový, smrkový či lipový. Do něj stačí přidat výluh z hlívy a získáte tak skvělý prostředek k povzbuzení obrany organismu.

Postup výroby:

  1. Hlívu nasekejte keramickým nožem nadrobno.
  2. Smíchejte nakrájenou hlívu s trochou vody a ve skleněné nádobě postavte tuto směs na vodní lázeň. Teplota by neměla přesáhnout 60°C.
  3. Udržujte teplotu za občasného promíchání zhruba hodinu.
  4. Pak nálev přeceďte přes plátno a smíchejte se sirupem.
lahvička tinktury z hlívy ústřičné
Tiktura z hlívy ústřičné

Způsoby pěstování hlívy

Hlívu ústřičnou je možné při splnění několika drobných podmínek pěstovat i v panelákovém bytě. Pokud máte ale zahradu, je ideálním způsobem pěstovat ji na listnatém špalku, čímž ji navodíte nejpřirozenější prostředí. Pokročilí pěstitelé si dokážou založit a množit sadbu sami, avšak tato metoda vyžaduje plánování a dostatek času, aby pak houba plodila v podmínkách, které ke svému růstu potřebuje. Mnohem jednodušší způsob proto představuje nákup hotového substrátu s naočkovanou sadbou.

Pěstování hlívy ústřičné z naočkovaného substrátu

Úplní začátečníci si mohou snadno zakoupit směs slámy a štěpek s naočkovanou sadbou v pevném obalu, který je perforovaný v místě budoucího růstu plodnic. Tzv. hlívová zahrádka se prodává v různých velikostech, od 3 do cca 15 kilogramů a seženete ji buď na internetu, anebo v některých hobby marketech.

Balík umístěte do teplého prostředí se stabilní teplotou kolem 24°C. Podhoubí musí prorůst masou substrátu, což může trvat až 2 měsíce. Že je zahrádka připravena na přesun do chladného prostředí, poznáte přisátím obalu na balík a tvorbou droboučkých plodnic v místech proděravění.

K dalšímu růstu potřebuje houba teplotu mezi 10–18°C, vyšší vlhkost a alespoň trochu slunečního svitu. Vlhkost zajistíte rosením, nebo alespoň překrytím rostoucích hub tenkou potravinovou fólií. Ve chvíli, kdy se začnou narovnávat podvinuté okraje plodnic, nastal čas sklizně. Celý trs opatrně vykruťte, abyste nepoškodili podhoubí. Při správné péči vytvoří houba na stejném místě plodnice až 4×.

Pěstování hlívy ústřičné na pařezu

K pěstování hlívy budete potřebovat očkovací kolíčkovou sadbu a hezký špalek listnatého stromu o délce zhruba 50 cm. Z dřevin se nejvíce hodí: třešeň, jabloň, javor, lípa, olše, nebo také bříza, buk, topol a ořešák. Houba nebude prosperovat na jehličnatém dřevě, akátu, hrušce, jasanu a peckovinách s výjimkou třešně.

Špalky volte dostatečně široké, protože větší kusy budou plodit více než malé. Stejně tak jsou plodnější tvrdé dřeviny. Strom, ze kterého dřevo pochází, by měl být pokácený nejdéle půl roku. Vyhněte se starému dřevu či dokonce hnijícímu. Před samotným vrtáním děr na kolíčky namočte špalek alespoň na 24 hodin do vody. Budete-li očkovat pařez, prolijte jeho stanoviště vodou. Ve vlhkém prostředí se podhoubí snáze rozroste skrz vlákna dřeva.

Dále budete potřebovat:

  • Vrtačku
  • vrták o průměru očkovacího kolíčku (nejčastěji 8 mm)
  • kladivo
  • obyčejnou svíčku

Postup:

  1. Do celé plochy špalku vyvrtejte otvory o zhruba 5 mm (musí být delší, než je délka kolíku). Díry rozmístěte rovnoměrně ve vzájemné vzdálenosti 10–15 cm. U pařezu ponechte stejné rozestupy, avšak vrtejte jen na severní straně, kde je stín a vlhčeji.
  2. Po opatrném zatlučení kolíčků zakápněte díry voskem. Víčko uchrání sadbu před vysycháním i škůdci.
  3. Špalek pak umístěte na stinné a vlhké místo. Hodí se severní strana domu, ideálně se živým plotem. Takto připravené dřevo bude plodit po několik let.

VIDEO: Jak pěstovat hlívu ústřičnou pomocí kolíčkové sadby

VIDEO: Očkování hlívy ústřičné

VIDEO: Pěstování hlívy ústřičné na dřevě

Doporučujeme pro milovníky hub: Velký kurz houbaření

houbař ukazuje jak rozeznat houby v online kurzu houbaření
Zapojte se zdarma do online kurzu houbaření

Milujete houbaření? Zajímají vás léčebné účinky hub? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Akordy na kytaru pro začátečníky 11. 11. 2017
Ostropestřec mariánský – bylina jako stvořená pro naše játra 21. 7. 2024
Pampeliška jako léčivý dar přírody. Ochutnejte med, tinkturu nebo víno z pampelišek 23. 3. 2021
Važte zápisníky, deníky i knihy jako profík s “Knihařským kurzem pro začátečníky” 11. 12. 2023
Naučte se pečovat o ovocné stromy a dočkejte se bohaté úrody 16. 1. 2022
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru